(Elazığ Eczane Teknisyenleri Derneği)

Dünya Engelliler Günü

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık, önemli bir gün. Bu günün amacı, tüm dünyada gerçekleştirilen organizasyonlarla, engelli insanların yaşadığı zorluklara dikkat çekip onların anlaşılmasını sağlayabilmek. Çünkü engelli insanların günlük hayatlarında karşı karşıya oldukları sorunlar yalnızca onların değil, hepimizin sorunu.

Türkiye’de engelli birey sayısı ile ilgili en güncel kaynak 2011 yılına ait. TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 6,6’sını engelli bireyler oluşturuyor. Bu da ülkemizde yaklaşık 5 milyon engelli olduğu anlamına geliyor. O halde birlikte yaşadığımız bu 5 milyon insanın neye ihtiyacı olduğunu bilmek ve çözüm üretmek gerek. TÜİK’in engellilerin sorun ve beklentisi üzerine yaptığı araştırmanın verilerine göre, engelli bireylerin yaklaşık yüzde 67’si kaldırımların, yolların ve oturduğu binaların kendilerinin kullanımı için uygun olmamasından şikâyetçi. Kamu binalarının, postane ve bankaların, dükkân, mağaza, market ve lokantaların engelli kullanımına uygun olmadığını düşünenlerin oranı ise yine yüzde 55- 60’larda.

Çalışma hayatına bakacak olursak; 4 milyon engelli istihdam sürecinin dışında. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bu yıl nisan ayında yayınladığı engelli bireylere ilişkin istatistiki bilgi bültenine göre, 2016 yılında kamuda ve özel sektörde engelli kotasından 79.321 kişi iş başvurusunda bulunmuş. Bunların 236’sı kamuda, 14.795’i özel sektörde işe yerleşmiş. Engelli birey eğer kadın ise işi daha da zor. Çünkü kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklar, engelli bireyler nezdinde de kendini gösteriyor; işe yerleştirilen her 6 engelli bireyin yalnızca biri kadın.

Engelli olmak yalnızca kişinin ve ailesinin sorunu değildir. Biz bir toplum olarak huzur ve refahı birlikte hedeflemeliyiz. Bu açıdan başta tüm kamu kurum ve kuruluşları, paralelinde sivil toplum örgütleri, devamında ise bizlere, engelliler hakkında farkındalık oluşturmak ve yaşamlarını kolaylaştırmak üzere önemli görevler düşmektedir.