(Elazığ Eczane Teknisyenleri Derneği)

Elazığ Son Haberin Derneğimizin Semineri Hakkındaki Haberi

Kovancılar Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen eğitim seminerinde Eczane Hizmetleri Teknikerliği Bölümü öğrencilerine, işin yetkili isimlerinden bilgiler aktarıldı.

Kovancılar Meslek Yüksekokulu’nda eczane hizmetleri teknikerliği bölümü öğrencilerine, “mesleki eğitim ve sektörel bilgiler” konulu seminer düzenlendi. Öğretim görevlileri Ece Durmaz Kurşun, Dilan Aşkın Özek ve Türker Salman’ın destekleri Elazığ Eczacı Teknisyenleri Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Kovancılar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Özek, Eczane hizmetleri teknikerliği bölümünün yeni bir bölüm olduğuna vurgu yaptı.
ÖZEK: İŞ BULMA İMKANI BAKIMINDAN ŞANSLI BÖLÜMLERDEN BİR TANESİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ Kovancılar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Özek, “Bölüm açarken şu endişemiz vardı, şu endişeyi her zaman duyduk; okuyan arkadaşlarımızın mezun olduklarında rahatlıkla iş imkanı bulabilecekleri bir bölüm olmasına, çok dikkat ettik ve bu araştırmalarımızı yaparken de bu bölümün mezunlarının iş imkanlarını özellikle değerlendirdik ve iş bulma imkanı bakımından şanslı bölümlerden bir tanesi olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla sizin burada olmasın bizim için önemli. Ama mezun olduktan sonra neler yapacağınız, hangi meslek gruplarıyla iletişim içerisinde olacağınız ve hangi odalarla iş birliği yapacağınız da bizim için önemli. Dolayısıyla bu toplantıyı tertip etmemizdeki ilk amacımız; değerli öğrencilerimizi kendi meslek odalarıyla tanıştırmak, mesleği tanıtmak, varsa sorunlarını paylaşmak” ifadelerini kullandı.
UYGUR: ÇÜNKÜ SİZ BUNUN PROFESYONEL AYAĞISINIZ Eczane Teknisyenleri Derneği 2. Başkanı Onur Uygur, “Aslında bizim önceliğimizn şu olması gerekir; bu meslek dalını eğer öğrenim görüyor isek kesinlikle meslek dalımızı yapmamız gerekecek. Niye biliyor musunuz? En iyi bildiğimiz iş kendi meslek dalımızdır. Ve bu yönde gitmemiz gerekecek. Bu konuyla ilgili ben kısaca bazı şeylerden bahsedeceğim. Mezun olduktan sonra hangi süreçleri izlememiz gerektiğini söyleyeceğim sizlere. İlk başta mezun olduğunuz zaman ilk aklınıza gelen soru şu olacak; ‘ben iş bulabilir miyim?’ sorusu. Kesinlikle çok rahat olsun. Kaygılarınız varsa onları kendi yönetiminizce eczane hizmetleri teknikerleri olarak siz profesyonel bir şekilde çok iyi yerlere geleceğiz. Bu konuda hepimiz hem fikir olalım. Hiçbir korkunuz olmasın. ‘iş bulamam’ veya ‘bu iş bize göre mi?’ diye düşünmeyin. Çünkü siz bunun profesyonel ayağısınız” şeklinde konuştu.
ORAL: BİRAZ DAHA ANLAYIŞLI OLMANIZ LAZIM Eczane Teknisyenleri Saymanı Ümit Oral, “Eczane sektöründe öncelikle bilinmesi gereken; hasta içeriye girdiği zaman bir kere bizim mesleğimizde en önemli şey sabırlı olmak. Çünkü gelecek olan kişiler çalıştığınız iş yerinden içeriye giren kişiler zaten rahatsız olan kişiler. Bedenen, ruhen, psikolojik olarak rahatsız olan kişiler. Bundan dolayı biraz daha özverili olmanız lazım. Biraz daha anlayışlı olmanız lazım. Biraz daha alttan almanız lazım. Gelen kişileri buradan çıkarken hem psikolojisi düzgün, hem iyileşebileceğine inandırmanız lazım” dedi.
KILIÇ: DERNEĞİMİZİ TANITMIŞ OLDUK Eczane Teknisyenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kılıç, “Elazığ’da “sağlıklı günler” adı altındaki projemiz; bunlar nedir diyeceksiniz. İki tarafta birer hafta aralıklı severek yaptığımız için bu işi arkadaşlar halkımıza ücretsiz bir şekilde şeker ölçümü yaptık. Kan şekeri ölçümü dediğimiz, tansiyon ölçümü ve vücut kitle endeksi gibi seçimler yaparak halkımızın gönlünde taht kurduk diyebilirim. Derneğimizi tanıtmış olduk, teknikerin ne kadar iyi olduğunu gösterdik, tekniklerinin gücünü gösterdik. Bu işi bizimde çok iyi yapabildiğimizi orada lanse ettik. Bunun akabinde diyebileceğim internet sitemiz profesyonel bir işlem göstermekte. Tüm görsellerle bütün yaptığımız işlemleri görebilirsiniz” diye konuştu.