(Elazığ Eczane Teknisyenleri Derneği)

Fiili Zammından Faydalanmaları İçin Ne Yapılmalı?

Katkılarından Dolayı, İç Anadolu Eczane Teknisyenleri Federasyonu Yönetimine canı gönülden teşekkür ederiz.
Meslektaşlarmızla gurur duyuyoruz.
Biz Birlikte Büyük Bir Aileyiz ve Büyük Bir Gücüz.

E-BİLDİRGEDEKİ DEĞİŞİKLİĞE DİKKAT!

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMINA TABİ İŞLERDE ÇALIŞAN SİGORTALILARIN BİLDİRİMLERİNDE NELER DEĞİŞTİ

Vatandaşlar arasında “Yıpranmalı İşler” olarak bilinen, 5510 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesinde ise “Fiili Hizmet Süresi Zammına Tabi İşler” olarak adlandırılan işlerde çalışan sigortalıların, her 360 günlük prim ödeme gün sayılarına yaptıkları işin ağırlığına göre 60, 90 veya 180 prim günü ilave edilmektedir.

Örneğin, Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri çalışanlarının her 360 gününe 60 gün prim ödeme gün sayısı ilave edilmektedir.

Fiili hizmet süresi zammına tabi çalışan sigortalıların bildirimleri nasıl yapılır?

1- Eczacı (İş veren) tarafından SGK’ya fiili hizmet zammından faydalanmanız için dilekçe verilecek. (Dilekçe Örneğini Aşağıdaki Linke Tıklayarak Alabilirsiniz)

2- Eczacı (İş Veren) tarafından SGK dilekçesine ek Eczane Teknisyenleri Federasyonuna gelen dilekçe örneğini eklemek. (Eczane Federasyonuna SGK Tarafından Gelen İlgili Dilekçe Örneğini Aşağıdaki Linke Tıklayarak Alabilirsiniz)

3- Eczacı (İş Veren) çalışmış oldukları muhasebecilerinden meslek kodlarınızı 3213.02 Eczane Hizmetleri Teknikerliği (Eczane Sertifikası ve Önlisans Mezunları İçin Geçerlidir) olarak düzeltme yapmaları gerekmektedir.

4- 60 günlük fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki işlerde çalışıyor olmaları halinde 29 nolu belge türü düzeltme yapılması gerekmektedir. Aşağıdaki resimli gösterimi mevcuttur.

 

 

Dilekçe Örneği

Federasyona SGK Tarafından Gelen İlgili Yazı